Czipowanie psa – na czym polega?
Czym jest czipowanie psa? Cała akcja polega na wszczepieniu czipa wielkości ziarenka ryżu na wysokości lewej łopatki zwierzęcia. Mikroczipowanie jest niezwykle popularne i wysoce zalecane przez weterynarzy, hodowców, a także organizacje prozwierzęce. Warto wspomnieć, że w krajach takich jak Irlandia, Anglia i Szkocja weszło w życie prawo, aby wszystkie psy były mikroczipowane. Na czym polega oraz jak wygląda cały proces zaczipowania psa? A może zastanawiasz się również co daje wszczepienie mikroczipu i jakie płyną z niego korzyści? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Spis treści
Jak się czipuje psa?
Mikrochip to trwała forma identyfikacji. Tak długo, jak dane są aktualizowane, tak długo będzie można się z Tobą skontaktować, jeśli Twój pies zaginie. Gdy bezpański psiak zostanie odnaleziony, może on być przez Ciebie odebrany. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel z mikroczipem zaginie i zostanie zabrany przez dowolną osobę, Twoje dane kontaktowe będą łatwo odczytane i będziesz mógł przyjść, i odebrać go od razu, nawet jeśli zwierzak zgubił obrożę i identyfikator.
Wiadomo, że bez odpowiedniej identyfikacji, która mówi nam o tym, do kogo należy pies, prawdopodobieństwo szybkiego odnalezienia zwierzaka maleje. Po jakimś czasie pies może zostać przekazany do schroniska dla zwierząt, aby znaleźć kochający nowy dom.
Jak wcześniej wspomniano, czip dla zwierząt domowych ma wielkość ziarna ryżu. Składa się z malutkiego czipa komputerowego umieszczonego w specjalnym rodzaju szkła, a sam materiał jest kompatybilny z żywą tkanką. Mikroczip jest wszczepiany pod skórę pomiędzy łopatki zwierzęcia za pomocą igły i specjalnej strzykawki. Proces jest podobny do wykonania zastrzyku (z wyjątkiem większej igły). W większości przypadków Twój pies odczuje niewielki lub żaden ból po wszczepieniu czipa, a wiele zwierząt ledwo to zauważa.
Pomimo większej igły większość psów reaguje tak samo, jak na rutynowe szczepienie. Jeśli obawiasz się, że Twoje zwierzę może sprzeciwić się rozmiarowi igły, możliwe jest miejscowe znieczulenie (choć nie jest to konieczne). Po umieszczeniu mikroczipu można go natychmiast wykryć za pomocą specjalnego urządzenia, które wykorzystuje fale radiowe do odczytu. To urządzenie skanuje mikroprocesor, a następnie wyświetla unikalny kod.
Po umieszczeniu mikroczipa do gry wchodzi baza danych, ponieważ zwierzę musi zostać tam zarejestrowane, często za jednorazową opłatą. W ten sposób, jeśli Twój pies zostanie znaleziony, może zostać sprowadzony z powrotem do domu. Mikrochipy nie mają GPS ani innych możliwości lokalizacji. Zagubione zwierzę musi zostać zeskanowane czytnikiem czipów, aby rozpocząć proces odnalezienia właściciela.
Producenci mikroczipów, weterynarze i schroniska dla zwierząt pracują nad rozwiązaniami niedoskonałości, a technologia stale się poprawia. Na szczęście najnowsze mikroczipy na rynku mają lepszą czytelność.
Kiedy czipować psa?
Kluczową kwestią w przypadku mikroczipowania zwierzaka jest to, w jakim wieku powinno wykonywać się zabieg. Pies może być zaczipowany w każdym momencie jego życia – począwszy od wieku szczenięcego do psich staruszków. Szanse na to, że rozwiną się jakiekolwiek problemy, pozostają bardzo niskie, a procedura jest stosunkowo bezpieczna.
Mikrochip nie ma zasilacza, baterii ani ruchomych części. Został zaprojektowany z żywotnością ponad 20 lat, dlatego gwarantuje niezawodne działanie przez całe życie zwierzęcia.
Zalety i wady mikroczipowania psa
Mikroczip ma wiele zalet. Miliony zwierząt domowych co roku gubią się i trafiają do schronisk, ale te posiadające mikroczip może łatwo powrócić do swojego właściciela. Niezależnie od tego, czy Twój zwierzak ma mikroczip, czy nie, ważne jest, aby zawsze posiadał identyfikator. Obroża z adresówką to standard, ale może odpaść lub ulec uszkodzeniu. Na szczęście technologia umożliwiła wyposażenie Twojego zwierzaka w mikrochip do trwałej formy identyfikacji.
Przed podjęciem decyzji o zabiegu z pewnością chciałbyś/chciałabyś wiedzieć jakie korzyści oraz negatywy płyną z tego procesu. Postaraliśmy się wybrać te, które z pewnością są niezwykle istotne:
- Trwałość: mikroczipy są zaprojektowane tak, aby służyły przez całe życie Twojego zwierzaka. Nie trzeba ich ładować ani wymieniać oraz nie ma baterii.
- Czip wymaga uniwersalnego skanera: zwierzę z mikroczipem można łatwo zidentyfikować, jeśli zostanie znalezione przez schronisko lub gabinet weterynaryjny w posiadaniu uniwersalnego skanera. Współcześnie większość schronisk i gabinetów weterynaryjnych jest w posiadaniu odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odczyt mikroczipu.
- Niektóre chipy są stare i niewykrywalne: W zależności od marki mikroczipa i roku wszczepienia, nawet tak zwane uniwersalne skanery mogą nie być w stanie wykryć mikroczipa. Dotyczy to głównie starych czipów lub wszczepionych za granicą. Większość nowych mikroczipów jest zwykle kompatybilna ze skanerami uniwersalnymi.
Jakie informacje są przechowywane w mikroczipie?
Mikroczip przechowuje tylko numer identyfikacyjny. Jeśli Twoje zwierzę zostanie znalezione, weterynarz pobierze numer identyfikacyjny przez skanowanie, a następnie użyje tego numeru, aby określić, która firma, a dokładniej jej baza danych, przechowuje numer mikroczipa Twojego pupila.
Lekarz weterynarii sprawdzi bazę w celu uzyskania danych kontaktowych, a następnie powiadomi Cię o całej sytuacji. Warto wiedzieć, że czip nie zawiera bezpośrednio Twoich danych kontaktowych i adresu, dlatego obawy dotyczące prywatności w przypadku mikroczipów w zasadzie nie powinny istnieć.
Ile kosztuje czipowanie psa?
W podjęciu decyzji istotną rolę odgrywa również cena wykonywanego zabiegu. Z pewnością zastanawiasz się ile kosztuje czipowanie psa. Ceny w Polsce są dość zróżnicowane, jednak zazwyczaj cena takiej usługi waha się od 50 zł do 200 zł, czyli stosunkowo niedużo. Cena zależy od wielu czynników. W grę wchodzą aspekty takie jak cennik danej przychodni weterynaryjnej czy też producent czipa. Jednak w przypadku mikroczipowania zwierzaka nie warto jest oszczędzać, ponieważ od tego może zależeć czy zagubiony pupil wróci szczęśliwie do domu. Czip powinien być dobrej jakości, a jego umieszczenie powinno zostać wykonane profesjonalnie.
Jednak w przypadku, gdy nie masz odpowiednich funduszy, w Polsce organizowane są akcje darmowego czipowania psów. Na czipowanie zaproszeni są wszyscy chętni posiadacze psów zaopatrzonych w książeczkę zdrowia, a sam właściciel powinien mieć przy sobie dowód osobisty. Warto również wiedzieć, że zwierzę może zostać zaczipowane tylko w przypadku, gdy posiada już szczepienie przeciw wsciekliźnie.
Gdzie zarejestrować czip psa za darmo?
W Polsce istnieje kilka internetowych baz danych, które gromadzą numery identyfikacyjne zwierząt. Problematyczny jest fakt, iż bazy nie współpracują ze sobą oraz nie wymieniają się poszczególnymi danymi, a rejestracja w największych bazach jest płatna.
Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić informator miejski lub gminny, ponieważ niektóre miasta oraz gminy realizują ze środków własnych akcje darmowego czipowania psów. W takiej sytuacji można udać się z psem do przychodni weterynaryjnej, która podpisała odpowiednią umowę z miastem bądź gminą i wówczas zaczipowanie psa będzie darmowe.
Podsumowanie
Wiele osób wszczepia swoim psom mikroczipy w celu identyfikacji. Jeśli Twoje zwierzę nie ma mikroczipa, powinieneś zadbać o to, aby jak najszybciej wszczepić go swojemu psu – przemawiają za tym chociażby korzyści wymienione w artykule.
Żadna metoda identyfikacji nie jest idealna. Odpowiedzialne posiadanie zwierzaka obejmuje bieżące śledzenie identyfikatorów, trzymanie psa na smyczy i powstrzymywanie się od swobodnego wędrowania zwierzaka. Warto rozważyć mikroczipowanie – Jeśli Twój zwierzak się zgubi, lepsza identyfikacja może zwiększyć szanse na znalezienie ukochanego towarzysza.
Zawsze aktualizuj swoje dane kontaktowe w firmie zajmującej się rejestracją mikroczipów. W ten sposób można szybko skontaktować się z Tobą w przypadku zaginięcia psa i zeskanowania czipa. Jeśli się przeprowadzisz, uzyskasz nowy numer telefonu lub zmienisz swój adres e-mail, pamiętaj o natychmiastowej zmianie danych kontaktowych w mikroprocesorze. Istnieje wiele marek mikroczipów i firm rejestrujących czipy.